فندک

تاریخچه فندک

history of lighters

داستان ساخت فندک

 

 

برنامه 100 Greatest Gadgets کانال 4 ، فندک را به عنوان بزرگترین اختراع در تاریخ بشر نام برد. از فندک های مشهور زیپو تا انواع سبک پلاستیک یکبار مصرف بیک تا موارد نامشخص قدیمی ، تاریخچه فندک بسیار جذاب است ، بنابراین در این مقاله ما می‌خواهیم بیشتر راجع به تاریخچه فندک بپردازیم.

 

 

1823 – چراغ دوبراینر

تاریخچه فندک

چراغ دوبراین

در سال 1823 ، یوهان ولفگانگ دوبراینر ، شیمی دان آلمانی و استاد دانشگاه ینا ، یکی از اولین فندک ها را اختراع کرد. با این حال ، هیچ شباهتی به فندک امروزی نداشت.

این لامپ که به عنوان “tinderbox” (یا “Feuerzeug”) نیز شناخته می شود ، یک کالای فوق العاده محبوب بود و طبق گزارشات بیش از یک میلیون دستگاه در دهه 1820 فروخته شد!

این ترکیب عجیب و غریب با واکنش روی با اسید سولفوریک رقیق به منظور تولید هیدروژن کار می‌کرد. برای استفاده ، دریچه لامپ را برمی‌داشتند و هیدروژن به سمت “اسفنج پلاتینی” حرکت می‌کرد. سپس با اکسیژن جو واکنش می‌داد ، پلاتین را گرم کرده و هیدروژن را مشتعل می‌کرد. نتیجه این فرآیند یک شعله ثابت و جالب بود.

 

 

 

 

1903 – ماجراجویی فروسریوم ( برادرزاده سنگ چخماق )

 

تاریخچه فندک به فلز فروسریوم می‌رسد. یک آلیاژ مصنوعی است که هنگام برخورد جرقه های بسیار داغ و روشن تولید می کند. فروسریوم که اغلب به اشتباه “سنگ چخماق” خوانده می شود ، کاملاً یک ماده متفاوت است. شباهت نامگذاری ناشی از استفاده قبلی سنگ چخماق به عنوان تولید کننده جرقه است.

فروسریوم که در سال 1903 توسط شیمیدان اتریشی Carl Auer von Welsbach اختراع شد ، فندک را متحول کرد ، زیرا ایجاد جرقه های لازم برای احتراق را آسان می کرد و همچنین یک ماده نسبتا مقرون به صرفه بود.

1910-12 – فندک RONSON مدل   PIST-O-LITER و  WONDERLITE

تاریخچه فندک

فندک کلاسیک Pist-O-Liter

یکی از معروف ترین طرح های فندکی کلاسیک Pist-O-Liter بود که توسط رونسون در سال 1910 تولید شد.

یه به یک تپانچه با لوله بلند ، یک قطعه را آزاد می‌کرد که به سطح چخماق مانند موجود در بشکه سابیده می‌شد. این امر جرقه های کافی برای اشتعال مواد قابل اشتعال ایجاد کرد. فندک Pist-O-Liter را برای ایجاد جرقه در مکان هایی که دسترسی به آنها سخت تر بود ، مانند موتورهای وسایل نقلیه موتوری ، انتخابی کاربردی بود.

برای دیدن فندک های برند RONSON کلیک کنید!

اندکی پس از آن در سال 1912 ، رونسون Wonderlite را توسعه داد ، یک فلز فندکی بیشتر شبیه انواع مدرن فندک است و به عنوان سبک فندک “کبریت دائمی” شناخته می شود.

 

 

برای دیدن کالکشن کبریت های دائمی سایت کلیک کنید!

 

1914-18 – جنگ جهانی اول: فندک‌های بهبود یافته

تاریخچه فندک

فندک‌های بهبود یافته جنگ جهانی

زندگی در سنگرها در طول جنگ جهانی اول بسیار دشوار بود ، به ویژه در خط مقدم ، جایی که منابع ، ابزار و لوازم عمومی بسیار محدود بود.

قسمتی از تاریخچه فندک توسط سربازان ادامه یافت آن‌ها شروع به بداهه پردازی کردند و ابزارهای روزمره را با دست و با استفاده از هر چیزی که دور ریختنی بودند ساختند. یکی از این ابزار‌ها ، فندک های دست ساز بود که از یک فشنگ گلوله خالی طراحی شده بود. حتی برای محافظت بهتر از شعله در برابر باد ، یک کلاهک دارای سوراخ بود هم برای فندک های تعبیه کرده بودند.

 

 

 

 

1926 – فندک RONSON  مدل BANJO

 

تاریخچه فندک

Ronson Banjo

Ronson در سال 1926 طرح خود را با فندک بانجو اصلاح کرد. Ronson Banjo که در نیوجرسی ایالات متحده ساخته شد ، به دلیل قابلیت استفاده ساده و طراحی جذاب ، موفقیت بزرگی به دست آورد.

Ronson Banjo اولین فندک جیبی اتوماتیک جهان ، فقط برای فشار دادن یک دکمه به شعله نیاز داشت.

خرید فندک RONSON  مدل BANJO

فندک رانسون در آن زمان فقط  5.00 دلار قیمت داشت ، اما نسخه های قدیمی و کلکسیونی آن امروزه صدها دلار ارزش دارند.

 

 

 

1933 – اولین فندک زیپو

تاریخچه فندک

اولین فندک‌های زیپو

برای دیدن فندک های برند Zippo کلیک کنید!

 

مخترع و سازنده فندک زیپو، جورج جی بلیزدل ، معروف ترین فندک جهان را در سال 1932 معرفی کرد. طراحی زیپو معرفی شده آنقدر مشهور شد که امروزه نیز تنها با تغییرات کوچک در حال تولید است.

 

بدنه فندک های زیپو اولیه از برنج ساخته می شدند. با این حال ، در طول جنگ جهانی دوم به دلیل کمبود فلز ، آنها از فولاد سیاه ساخته شدند. فندک‌های زیپو در زمان جنگ معمولاً با نمادهای نظامی تولید و طراحی می‌شدند ، روندی که همچنان در طراحی‌های این شرکت هنوز هم رایج است.

 

 

1945-55-فندک های زیپو پس از جنگ رنگ و بوی هنر گرفت

 

تاریخچه فندک

Venetian Brass

مکانیسم های داخلی فندک های زیپو از زمان معرفی آنها تقریباً تغییر نکرده است. با این حال ، پس از جنگ جهانی دوم ، آنها تبدیل به بخشی از مد محبوب با تنوع بسیاری از طرح ها شدند.

 

زیپو به سرعت تبدیل به یک نماد فرهنگی شد و در فیلم ها ، تلویزیون و تبلیغات بسیار مورد استفاده قرار گرفت. حتی امروزه نیز طرح های Vintage (مانند مدل Venetian Brass که در تصویر نشان داده شده است) در بین مجموعه داران بسیار محبوب است.با ورود به این لینک می‌توانید تاریخچه فندک زیپو در سینما را به طور کامل مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

1955-75 – زیپو و جنگ ویتنام

تاریخچه فندک

زیپو و جنگ ویتنام

رد پای جنگ ویتنام در تاریخچه فندک زیپو کاملا مشهود است ! فندک زیپو در بیست سال جنگ ویتنام به نمادی از نیروهای مسلح آمریکا تبدیل شد. سربازان آمریکایی که در ویتنام می جنگند غالباً فندک های Zippo خود را با انواع شعارها ، شعارها ، نمادها و طرح های شخصی حک می‌‌کردند. فندک های جنگ ویتنام در حال حاضر اقلام کلکسیونری ارزشمندی هستند که برخی از آنها در حراجی با قیمت‌هایی بسیار گران به فروش می رسانند.

 

 

 

 

1962 – فندک پیزوالکتریک (فندک آشپزخانه )

تاریخچه فندک

نمونه ای فندک پیزوالکتریک

فندک پیزوالکتریک در دهه 1960 معرفی شد و به عنوان جایگزینی برای فندک های بنزینی تولید شد. به جای شعله ،از یک مکانیسم برای برخورد با کریستال کوارتز استفاده می‌کرد. این کار باعث تغییر ولتاژ و تخلیه الکتریکی می شود که به عنوان جرقه عمل می کند.

 

 

محبوبیت فندک پیزوالکتریک نسبتاً کوتاه مدت بود و در دهه 1970 از استفاده اصلی خارج شد. در حالی که سیگاری ها از آن استفاده نمی‌کنند ، انواع مختلف این فناوری همچنان برای اهداف کاربردی تر مانند مثل جرقه زدن برای روشن شدن گاز آشپزخانه استفاده می شود.

 

 

1973 – فندک یکبار مصرف BIC

تاریخچه فندک

فندک بیک

بیک ، یک نوع فندک یکبار مصرف جدید در سال 1973 با هدف رقابت با زیپوی فلزی اما نسبتاً گران قیمت، معرفی کرد. به طور معمول ، ارزان ترین فندک موجود در بازار ، فندک یکبار مصرف بیک بسیار محبوب بود و تا به امروز مورد استفاده گسترده قرار گرفته است.

در حالی که فاقد جذابیت هنری یا مد زیپو بود ، فندک های یکبار مصرف خیلی زود محبوب شدند ، چون نیازی به پر کردن مجدد نداشتند و می توان آنها را به راحتی دور انداخت.

 

 

 

 

 

آینده فندک چیست؟

تاریخچه فندک

همکاری هارلی دیویدسون و زیپو

با وجود کاهش تعداد سیگاری ها در کل دنیا ، فندک های سنتی توانسته اند محبوبیت خود را حفظ کنند.

این تا حدی به دلیل موقعیت آنها به عنوان لوازم جانبی مد در کنار کاربردهای عملی آن است. برای استفاده از این موضوع ، برند Zippo در سال های اخیر گسترش یافته است و طیف وسیعی از پوشاک ، لوازم جانبی و سایر وسایل را شامل می شود. این امر بی شباهت به توسعه موتورسیکلت های هارلی دیویدسون نیست ، که تا به امروز یک برند مد مهم و همچنین تولید کننده موتورسیکلت هستند.

بنابراین تعجب آور نیست که هارلی دیویدسون و زیپو برای تولید برخی از نمادین ترین و محبوب ترین نمونه ها در محدوده زیپو همکاری کرده اند.

ما معتقدیم فندک های فلزی کلاسیک همانند بررسی تاریخچه فندک ،به دلیل طول عمر طولانی ، فردیت و جذابیت پرنعمت آینده درخشانی نسبت به انواع یکبار مصرف دارند. البته فقط زمان مشخص می کند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *